Φαίνεται ότι ο μέσος ψηφοφόρος αξιολογεί τους υποψηφίους στη βάση των προσωπικών χαρακτηριστικών τους (να είναι αδιάφθορος, έντιμος), παρά άλλων ικανοτήτων τους (εμπειρία, γνώση Κυπριακού, problem solving κλπ.).
![](https://kyriakos.cy/wp-content/uploads/2022/06/image.png)
Αυτό δείχνει το πόσο σημαντικός θα είναι ο τρόπος που ο κάθε υποψήφιος θα επικοινωνήσει το επιθυμητό (για τον μέσο ψηφοφόρο) προφίλ. Πράγμα που ως τωρά καταφέρνει ο Νίκος Χριστοδουλίδης (αποφεύγοντας να συγκρουστεί ή να πει οτιδήποτε επί της ουσίας).
Για ακόμα μια φορά είναι εμφανής η προτίμηση του κόσμου σε έναν υποψήφιο που διατηρεί την εικόνα του “καλού παιδιού”. Οι επιθέσεις από ΔΗΣΥ-ΑΚΕΛ, έχουν περισσότερο θετική επίδραση στην υποψηφιότητά του, παρά αρνητική, ενισχύοντας το στοιχείο του “ανεξάρτητου” που αναζητεί.
![](https://kyriakos.cy/wp-content/uploads/2022/06/image-1.png)
![](https://kyriakos.cy/wp-content/uploads/2022/06/image-2.png)
Είναι περίεργη η συμπεριφορά των ψηφοφόρων, αναλόγως του τι ψήφισαν στις Βουλευτικές. Έχουν ενδιαφέρον το 5% και 14% του ΕΛαΜ που θα ψήφιζε Αχιλλέα και Μαυρογιάννη αντίστοιχα, το 18% του ΑΚΕΛ που θα ψήφιζε Χριστοδουλίδη, και το 29% των Οικολόγων που θα ψήφιζε Αχιλλέα.
![](https://kyriakos.cy/wp-content/uploads/2022/06/image-3.png)
Και αυτή η δημοσκόπηση δείχνει την καταστροφικότητα που θα έχει για τον Αβέρωφ Νεοφύτου, η παρουσία του Χριστοδουλίδη στον β’ γύρο. Αυτό δικαιολογεί και τη μέχρι τώρα επικοινωνιακή στρατηγική του ΔΗΣΥ, που εστιάζει σε επιθέσεις κατά του Χριστοδουλίδη.
![](https://kyriakos.cy/wp-content/uploads/2022/06/image-4.png)
Ο Αβέρωφ τα βρίσκει σκούρα ακόμα και στο σενάριο να βρεθεί στον β’ γύρο με τον Μαυρογιάννη. Θεωρώ όμως, ότι σε ένα τέτοιο σενάριο, η όποια δυναμική αποκτηθεί από την υποψηφιότητα Αχιλλέα μέχρι τις εκλογές, θα μεταφραστεί στον β’ γύρο, σε ψήφους υπέρ του Αβέρωφ.
![](https://kyriakos.cy/wp-content/uploads/2022/06/image-5.png)